Credit Suisse səhmlərində rekord bahalaşma
Credit Suisse böhranına qarşı atılan addımlar bazarda müsbət qarşılanıb. Bankın səhmləri 40 faiz bahalaşıb.Credit Suisse səhmlərində başgicəlləndirən hərəkətlər baş verir.
Marja xəbər verir ki, çərşənbə günü rekord ucuzlaşan bankın səhmləri İsveçrə Milli Bankının likvidlik dəstəyi sayəsində bu gün 40 faiz bahalaşıb.
Ötən ilin sonunda Credit Suisse-in ən böyük səhmdarı olmuş Səudiyyə Ərəbistanı Milli Bankının sədri Ammar Əl Hudari çərşənbə günü Bloomberg TV-yə verdiyi müsahibəsində Credit Suisse-dəki 10 faizdən bir qədər az olan paylarını artırmayacaqlarını bildirib.
Credit Suisse bankının likvidliyə ehtiyacı olduğu təqdirdə əlavə inyeksiyalar etməyə hazır olub-olmayacağı ilə bağlı suala Əl Hudari "Qətiyyən yox, tənzimləyici və hüquqi səbəblərə görə və bir çox başqa səbəblərə görə" cavabını verib. Bu açıqlama Bankın səhmlərinin kəskin ucuzlaşması ilə nəticələnib.
Bu addımdan sonra İsveçrə Milli Bankı (SNB) Credit Suisse-in ehtiyac duyduğu təqdirdə likvidlik təmin edəcəyini açıqlayıb. Milli Bankdan səhər saatlarında verilən açıqlamada Credit Suisse-in "likvidliyini gücləndirmək" üçün SNB-dən 54 milyard dollar borc alacağıı bildirilib. Bu açıqlamadan sonra Credit Suisse səhmləri sürətlə bahalaşıb.