"Ata Sığorta" "zərər bataqlığından" çıxa bilməyib
"Ata Sığorta" ASC 2022-ci ili 575 min 354 manat xalis zərər ilə başa vurub. Şirkət 2021-ci ili 2 milyon 265 min manat xalis zərər ilə bağlamışdı. Xalis zərərin azalmasına əsas təsiri işlərin aparılması xərclərinin azaldılması göstərib. Belə ki, 2021-ci ildə işlərin aparaılması xərcləri 7 milyon 126 min manat ikən, 2022-ci ildə 4 milyon 460 min manata düşüb (2 milyon 666 min manat azalma). Əgər işlərin aparaılması xərcləri azaldılmasaydı, ötən il "Ata Sığorta"nın topladığı sığorta haqları kəskin azaldığından xalis zərəri daha böyük məbləğdə ola bilərdi. Həmçinin, sığorta ehtiyatından gəlirə əlavə edilən vəsaitin artması da şirkətə kömək edib.
Marja xəbər verir ki, ötən il "Ata Sığorta"nın cəmi əməliyyat gəlirləri 11 milyon 76 min manat cəmi əməliyyat xərcləri 11 milyon 651 min manat təşkil edib. Xərclər gəlirləri üstələdiyindən Şirkət ötən ili zərər ilə bağlayıb.
2022-ci ildə "Ata Sığorta"nın topladığı sığorta haqları 5 milyon 311 min manat, sığorta ödənişləri isə 5 milyon 394 min manat olub. Həmçinin ötən il Şirkət 1 milyon 108 min manat investisiya gəlirləri əldə edib, 3 milyon 411 min manat ehtiyatdan azad olan vəsait gəlirə aid edilib (2021-ci ildə müvafiq olaraq 1 milyon 297 min manat və 1 milyon 418 min manat).
Qeyd edək ki, 2021-ci ildə "Ata Sığorta"nın cəmi əməliyyat gəlirləri 11 milyon 575 min manat, cəmi əməliyyat xərcləri 18 milyon 17 min manat təşkil etmişdi. Şirkət 2021-ci il ərzində 11 milyon 952 min manat sığorta haqları hesablamış, 8 milyon 532 min manat sığorta ödənişləri həyata keçirmişdi.