Bu gün birjalarda ciddi dalğalanmalara səbəb ola biləcək açıqlamalar gözlənilir - GÜNƏ BAXIŞ
Bank sektoru ilə bağlı narahatlıqlara rəğmən, ötən həftə FED və İngiltərə Mərkəzi Bankı uçot dərəcəsini 0.25% artırdılar
FED sədri Jerom Pavel bankın inflyasiya ilə mübarizəni davam etdirəcəyini vurğulayaraq, daha çox faiz artımı ehtiyacını qiymətləndirərkən, gələn məlumatlar, dəyişən iqtisadi mənzərə və xüsusilə kredit sərtləşdirməsinin gözlənilməz təsirləri üzərində fokuslanacaqlarını bildirsə də, toplantıdan sonra da valyuta bazarlarında proqnozlarda ciddi dəyişiklik yaşanmadı. Beləki, investorlar bankın ilin sonuna qədər uçot faiz dərəcəsini 1% aşağı salacağını ehtimal edirlər. Həmçinin növbəti iclasda bankın 80% ehtimalla faiz dərəcələrini dəyişməyəcəyi təxmin edilir.
FED və bazar gözləntiləri arasında uyğunsuzluğun qeyri-müəyyənlikləri artırdığına diqqət çəkən analitiklər, önümüzdəki dövrdə bazarlarda volatilliyin arta biləcəyini vurğulayırlar.
Eləcə də, ABŞ-da dərc olunacaq “Conference Board” İstehlakçıların İnam İndeksi investorların diqqət mərkəzində olacaq.
Kriptovalyuta birjası “Binance” və onun “CEO”-su Çanqpenq Çaoya, iddia edilən tənzimləmə pozuntularına görə qaldırılan məhkəmə iddiasından sonra kriptovalyuta birjalarında da enişlər diqqət çəkir.
Məlumat “İnvest-AZ İnvestisiya Şirkəti” QSC-nin Analitika Departamenti tərəfindən hazırlanıb.