Bank kartlarının sayı 14 milyona yaxınlaşıb, nağdsız əməliyyatların həcmi 2 dəfə artıb
Bank sistemi üzrə dövriyyədə olan ödəniş kartlarının sayı mart ayının sonunda ötən aya nəzərən 226 min ədəd artaraq 13 milyon 880 min ədəd təşkil etmişdir.
Marja.az xəbər verir ki, bu, Mərkəzi Bankın 2023-cü ilin mart ayı üzrə Statistik Bülletenində bildirilir.
Qeyd edilib ki, keçən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə bu göstərici 17.9% artmışdır.
Ödəniş kartlarında artım debet kartları üzrə 16.6%, kredit kartları üzrə 27% təşkil etmişdir. Ötən ilin müvafiq dövrünə nəzərən əməkhaqqı kartlarının sayı 116 min, kredit kartları 407 min, digər kartlar isə 1.5 milyon ədəd artmışdır.
Ödəniş kartlarının artması nağdsız ödənişlərin həcminə müsbət təsir göstərmişdir. Belə ki, ölkədaxili nağdsız əməliyyatların həcmi keçən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 2 dəfə artmışdır. 2023-ci ilin mart ayı ərzində kartlar vasitəsilə həyata keçirilən nağdsız ödənişlərin həcmi 3 milyard 439 milyon manat təşkil etmişdir. Həyata keçirilən nağdsız ödənişlərin 2 milyard 665 milyon manatı elektron ticarətin payına düşür. Qalan məbləğin 769 milyon manatı POS-terminallar, 4.2 milyon manatı isə özünə xidmət terminallarının vasitəsilə gerçəkləşdirilmişdir. Mart ayı ərzində ödəniş kartları ilə nağdsız ölkədaxili əməliyyatların həcmi ölkədaxili kart əməliyyatlarının 51.4%-ni təşkil etmişdir.
Banklar və “Azərpoçt” MMC-nin ödəniş xidməti şəbəkələri üzrə dinamik artım müşahidə olunur. Belə ki, keçən ilin mart ayının sonu ilə müqayisədə bankomatların sayı 2.4%, POS-terminalların sayı 21.3% artmışdır.