Faiq Məmmədova məxsus investisiya şirkətinin gəlirləri və xalis mənfəəti kəskin azalıb
"PSG-Kapital İnvestisiya Şirkəti" QSC 2022-ci ili 863 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Halbuki, Şirkət 2021-ci ili 1 milyon 718 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, "PSG-Kapital"ın xalis mənfəəti 2022-ci ildə 2021-ci illə müqayisədə 855 min manat və ya 49,7% (təxminən 2 dəfə) azalıb.
Marja.az xəbər verir ki, "PSG-Kapital"ın cəmi gəlirləri 2021-ci ildə 3 milyon 7 min manat ikən, 2022-ci ildə 2 milyon 88 min manata düşüb (919 min manat və ya 30,5% azalıb). Ötən il anderraytinq üzrə gəlirlər 8 dəfədən çox azalaraq 2021-ci ildəki 856 min manatdan 2022-ci ildə 108 min manata düşüb. Şirkətin investisiya məsləhətləri üzrə gəlirləri 2 dəfə, dilinq gəlirləri 4 dəfədən çox azalıb.
Ötən il "PSG-Kapital"ın faiz, idarəçilik və broker üzrə gəlirləri artıb. Lakin bu artımlar digər xidmətlər üzrə azalmaları kompensasiya edə bilməyib.
ŞİRKƏTİN RƏHBƏRLİYİ DƏYİŞDİRİLİB
Bir müddət əvvəl "PSG-Kapital İnvestisiya Şirkəti" ASC-nin İdarə Heyətinin (İH) sədri Şahin Rəcəbov vəzifəsindən azad edilərək qurumun Müşahidə Şurasının (MŞ) sədri təyin olunub. O, yeni vəzifəsində Vüqar Mirzəyevi əvəz edib. MŞ-nın keçmiş sədri bundan sonra fəaliyyətini Şuranın üzvü kimi davam etdirəcək. "PSG-Kapital"ın İH-nə sədrlik isə Fərid Məmmədova həvalə edilib. O, bundan əvvəl "PAŞA Kapital İnvestisiya Şirkəti" QSC-nin Əməliyyatlar departamentinin direktoru olub.
İnvestisiya şirkəti Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) istiqrazlarının market-meykeridir.