Putin: Bu il 55-60 milyon ton taxıl ixrac edəcəyik
Sanksiyalara baxmayaraq, keçən il 41,6 milyard dollarlıq kənd təsərrüfatı məhsulları ixrac etdiklərini qeyd edən Rusiya prezidenti Vladimir Putin, "Bu il taxıl ixracımızın 55-60 milyon ton civarında olmasını gözləyirik" deyib.Rusiya prezidenti Vladimir Putin Rusiyanın kənd təsərrüfatı sektorunun rəsmiləri ilə görüşündə bildirib ki, ötən il ölkəsində rekord məhsul əldə edilib.
Marja xəbər verir ki, 2022-ci ildə cəmi 158 milyon ton taxıl yığıldığına diqqət çəkən Putin, "Bu, müasir tariximizdə ilk dəfə nail olduğumuz səviyyədir", -deyib
Rusiyanın sanksiyalara baxmayaraq taxıl ixracatını davam etdirdiyini açıqlayan Putin, “Xarici ticarətdəki maneələrə baxmayaraq, Rusiya keçən il kənd təsərrüfatı məhsulları ixracını 41,6 milyard dollara çatdıra bilib. Bu il taxıl ixracımızın 55-60 milyon ton civarında olacağını gözləyirik”.
Qlobal taxıl bazarında 19 faiz paya malik Rusiya dünyanın ən böyük taxıl ixracatçısıdır.