Xəzinə 202,5 milyon manat da borclandı
5 sentyabr 2023-cü il tarixində Bakı Fond Birjasında Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyinin AZ0101030077 ISIN-li, 70 milyon manat həcmində, 364 gün tədavül müddətli diskontlu, dövlət qısamüddətli istiqrazlarının (DQİ) yerləşdirilməsi üzrə hərrac keçirilib.
Birjanın yaydığı məlumata görə, hərrac zamanı 12 investor tərəfindən qiymət intervalı 87.7784 (13.9999%) manat və 94.7602 (5.56%) manat olan 28 sifariş təqdim edilib.
Maliyyə Nazirliyinin qərarına əsasən istiqrazların kəsmə qiyməti 93.3179 (7.2%) manat, orta ölçülmüş qiyməti isə 94.1379 (6.2614%) manat olaraq müəyyən edilib.
Sifarişlərin nominal qiymətlə ümumi məbləği 226 milyon 581 min 200 manat, yerləşdirilmiş həcmi isə 105 milyon manat təşkil edib.
İstiqrazların ödəmə tarixi 03.09.2024-cü ildir.
Hərrac iştirakçıları 6 sentyabr 2023-cü il tarixinədək istiqrazların alışı üzrə öhdəliklərini icra etməlidirlər.
5 sentyabr 2023-cü il tarixində Bakı Fond Birjasında Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin AZ0201040224 ISIN-li, 65 miylon manat həcmində, 728 gün tədavül müddətli dövlət ortamüddətli istiqrazlarının (DOİ) yerləşdirilməsi üzrə hərrac keçirilmişdir.
Hərrac zamanı 25 investor tərəfindən qiymət intervalı 86.4511 (14%) manat və 98.2179 (6.97%) manat olan 54 sifariş təqdim edilib.
Maliyyə Nazirliyinin qərarına əsasən istiqrazların kəsmə qiyməti 96.3702 (7.9999%) manat, orta ölçülmüş qiyməti isə 97.2933 (7.4822%) manat müəyyən edilib.
Sifarişlərin nominal qiymətlə ümumi məbləği 224 milyon 335 min 400 manat, yerləşdirilmiş həcmi isə 97 milyon 500 min manat təşkil edib.
İstiqrazların ödəmə tarixi 02.09.2025-cü ildir.