“PAŞA Həyat", həyat sığortası bazarının 76%-nə nəzarət edir
“PAŞA Həyat Sığorta” şirkəti topladığı sığorta haqlarına görə, May ayında birinci yerə çıxmışdı. İyun ayının nəticələrinə görə, “PAŞA Həyat Sığorta” şirkəti “PAŞA Sığorta” şirkətini xeyli fərqlə qabaqlayaraq yerini möhkəmləndirib.
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasından “Marja”ya daxil olmuş məlumata görə, 2017-ci ilin yanvar-iyun ayı ərzində “PAŞA Həyat Sığorta” tərəfindən 79,62 milyon manat sığorta haqları toplanıb. İkinci yeri tutan “PAŞA Sığorta” isə 66,66 milyon manat sığorta haqları toplayıb. “PAŞA Həyat” 2017-cı ilin yanvar-may ayları üzrə əsas 71,71 milyon manat sığorta haqları toplamışıdı.
2017-ci ilin yanvar-iyun ayı ərzində =3 həyat sığortası şirkəti tərəfindən 104,27 milyon manat könüllü və icbari həyat sığortaları üzrə haqq toplanmışdır. Bu yığımların 76%-i “PAŞA Həyat Sığorta”nı payına düşüb. Cəmi sığorta haqlarında “PAŞA Həyat”ın xüsusi çəkisi 29%-dir.
Qeyd edək ki, 2017-ci ilin yanvar-iyun ayı ərzində sığorta şirkətləri tərəfindən 276 milyon 158 min manatdan çox sığorta haqqı toplanmışdır.