Azərbaycan hökumətinin 2029-cu ildək Dollar/Manat məzənnəsi üzrə proqnozu məlum oldu
Azərbaycan hökuməti 2029-cu ilədək 1 ABŞ Dollarının 1,70 manat səviyyəsində qalacağını nəzərdə tutur.Azərbaycan hökuməti 2029-cu ilədək ABŞ Dolları/Manat səviyyəsinin sabit qalacağını gözləyir.
Marja.az xəbər verir ki, bu, Maliyyə Nazirıiyi Azərbaycan Respublikasının 2025-ci ilin dövlət və icmal büdcələrinin ilkin göstəricilərinə dair açıqlamasında bildirilir.
"İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən təqdim olunmuş makroiqtisadi proqnozlarda 2025- 2028-ci illər üzrə manatın ABŞ dollarına qarşı məzənnəsi sabit, cari ilin səviyyəsində götürülmüşdür", - Açıqlamada qeyd edilib.
Qeyd edək ki, hazırda rəsmi məzənnə - 1 ABŞ dolları 1,70 Azərbaycan manatına bərabərdir.
Qeyd edilib ki, İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən beynəlxalq təşkilatların əmtəə qiymətləri ilə bağlı proqnozları, manatın məzənnəsinin sabitliyi, eləcə də antiinflyasiya tədbirləri əsas götürülərək baza ssenaridə 2025-ci ildə isə 4,6 faiz proqnozlaşdırılan orta illik inflyasiyanın tədricən azalaraq 2028-ci ildə 3,8 faiz olacağı gözlənilir.