ADY: Astara Terminalının inşası bu il başa çatdırılacaq
Şimal-Cənub Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin inkişafı istiqamətində bu dəhlizin əsas elementlərindən olan Astara Terminalının (İran ərazisində) tikintisi bu il başa çatdırılacaq.
Bunu "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC-nin (ADY) sədrin müşaviri Emil Məmmədov Bakıda keçirilən "Xəzər və Mərkəzi Asiya neft ticari-nəqliyyat" forumunda bildirib.
"ADY-nin idarə etdiyi terminal dediyim dəhlizlə yük daşımalarının həcmini artırmağa imkan verəcək", - deyə o qeyd edib.
ADY rəsmisi əlavə edib ki, "Şimal-Cənub" marşrutu çərçivəsində xüsusilə Azərbaycan və Rusiya arasında qatarların mübadiləsinin həyata keçirildiyi şimal hissədə ötürücülük qabiliyyəti genişləndirilir.
"Həmçinin Azərbaycana məxsus olan və bizim idarə etdiyimiz, lakin İran ərazisində yerləşən terminalın tikintisinin tamamlanması istiqamətində iş aparılır. Biz bu il tikinti işlərini yekunlaşdırırıq və bu, marşrutun inkişafına əlavə təkan verəcək", - o vurğulayıb.
Terminalın inşasına Azərbaycan və İran hökumətləri arasında əldə olunmuş razılaşmaya əsasən, 2017-ci ildə start verilib.
Terminal İranın Astara şəhərində Azərbaycan–İran sərhədindən 1,4 km məsafədə yerləşir. ADY-nin tikdiyi terminalın ərazisini İran 25 il müddətinə Azərbaycana icarəyə verib.