"Şirkətimizin xarici qiymətli kağızlar portfeli 600 milyon dollardan çoxdur"
“ABB-İnvest İnvestisiya Şirkəti”nin xarici qiymətli kağız portfeli 600 milyon dollardan çoxdur.
Bunu “ABB İnvest”in icraçı direktoru Nadir Babazadə deyib.
O bildirib ki, investisiya şirkətinin xarici dövriyyəsi iki hissədən ibarətdir. Bir hissəsi mobil tətbiq üzərindən pərakəndə müştərilərdir. Onların sayı 50 mindən çoxdur və daha çox Amazon, NVİDİA, Tesla, İntell, Google kimi şirkətlərin səhmlərinə yatırım edirlər. Bu portfelin həcmi 100 milyon dollar civarındadır: “Amma biz bununla kifayətlənmirik və xarici bazarda 4 mindən çox alət təqdim edirik”.
Nadir Babazadə əlavə edib ki, beynəlxalq maliyyə vasitəçiləri ilə əməkdaşlıq edilən korporativ müştərilərə aid qiymətli kağız portfelinin cari dəyəri 500 milyon dollardan çoxdur. Dövriyyənin həcmi isə bundan dəfələrlə çoxdur.
"Yerli bazarda olduğu kimi ABŞ bazarlarında da istiqrazların ticarətini təklif edəcəyik"
Nadir Babazadə deyib ki, “ABB-İnvest” bu ilin sonundan etibarən yerli bazarda olduğu kimi ABŞ birjalarında ticarət edilən istiqrazların mobil tətbiq üzərindən təklif etməyə başlayacaq.
Nadir Babazadə əlavə edib ki, hazırda ABŞ şirkəti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində yerli investor birbaşa öz adı ilə ABŞ birjasında ticarət olunan səhmlərə investisiya edə bilər. Bu isə investorların bur sıra risklərdən qoruyur.
Nadir Babazadə həmçinin qeyd edib ki, istiqrazların sığortası üzrə qanuna layihəsi üzərində hazırda iş davam etdirilir: ”Düzəlişlərin aparılması tövsiyə edilir. Yaxın zamanda bu ictimaiyyətə açıqlanacaq. Əsas məqsəd investorların qorumasını təmin etməkdir. Bu bütün tərəflərlərin həm Mərkəzi Bankın, həm də kapital bazarları iştirakçılarının marağındadır”.