ABŞ-da son 2,5 ilin ən güclü iqtisadi artımı qeydə alınıb
ABŞ-da son 2,5 ilin ən güclü iqtisadi artımı qeydə alınıb.
Marja.az xarici mediaya istinadən xəbər verir ki, ABŞ iqtisadiyyatı 2025-ci ilin ikinci rübündə əvvəlki dövrlə müqayisədə 3,3% artım nümayiş etdirib. Bu göstərici 2023-cü ilin son rübündən bəri ən yüksək iqtisadi artım olub.
İqtisadi böyüməyə əsasən biznes investisiyalarındakı artım və xarici ticarətdən əldə olunan dəstək səbəb olub.
Əvvəlcə 3% olaraq açıqlanan və inflyasiyaya uyğunlaşdırılmış ÜDM göstəricisi sonradan 3,3%-ə yenilənib. Bloomberg sorğusunda iştirak edən iqtisadçıların gözləntisi isə 3,1% səviyyəsində idi.
Əlavə göstəricilər:
İkinci rübdə şəxsi istehlak xərcləri əvvəlki 1,4%-lik artımdan 1,6%-ə yüksəlib.
PCE (fərdi istehlak xərcləri deflyatoru) gözləntilərə uyğun olaraq rüblük müqayisədə 2,5% artıb.
Mənzil sektoru istisna olmaqla sabit investisiyalar ikinci rübdə 5,7% artım göstərib. Bu göstərici ilkin hesablamada 1,9% kimi açıqlanmışdı. Artım, əsasən proqram təminatı və nəqliyyat avadanlıqlarına yönəldilən sərmayələrin yenidən qiymətləndirilməsi ilə bağlı olub.
Analitiklər bildirirlər ki, əldə olunan nəticələr ABŞ iqtisadiyyatının davamlılıq nümayiş etdirdiyini, eyni zamanda biznes sərmayələrinin artmasının yaxın dövrdə böyüməyə əlavə dəstək verə biləcəyini göstərir.