Daha bir iri dövlət şirkəti istiqraz buraxılışına hazırlaşır
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR), "AzerGold" QSC və "Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi" QSC-dən sonra "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC (ADY) də istiqraz buraxılışına hazırlaşır.
Marja.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, buraxılışın 2025-ci il ərzində həyata keçirilməsi gözlənilir. Müvafiq tənzimləyici qurum tərəfindən rəsmi təsdiq olmadığı üçün emissiyanın həcmi və digər şərtləri hələ açıqlanmır.
Qeyd edək ki, ADY-nin xarici borcu ölkənin ümumi xarici dövlət borcunun əhəmiyyətli hissəsini təşkil edir. 2025-ci ilin iyulun 1-nə olan rəqəmlərə əsasən, Azərbaycanın xarici dövlət borcu 5 milyard 10,7 milyon ABŞ dolları olub və bunun 748,3 milyon dolları – təxminən 14,9%-i ADY-yə aiddir. Maraqlıdır ki, bu göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2,6% artıb.
İqtisadçıların fikrincə, ADY-nin istiqraz buraxılışı dəmir yolu sektorunda maliyyə resurslarının diversifikasiyası və infrastruktura investisiyaların artırılması baxımından strateji əhəmiyyət kəsb edir. Buraxılışın həcmi və şərtləri barədə rəsmi açıqlama verildikdə, investorlar üçün daha bir imkan yaranacaq.
Dövlət şirkətlərinin istiqraz buraxılışları - ölkədə kapital bazarlarının inkişafı və dövlət müəssisələrinin maliyyə dayanıqlığının gücləndirilməsi istiqamətlərində faydalıdır.
"Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC-nin Mətbuat xidmətindən Marja.az-a bildirildi: "Sorğunuz ilə əlaqədar olaraq bildiririk ki, mümkün ən qısa müddətdə ADY-nin istiqraz buraxılışına hazırlaşdığı barədə iddiaya münasibət bildirəcəyik".