31 rayonda cəmi 1 sığorta şirkəti fəaliyyət göstərir - ARAŞDIRMA
Azərbaycanın bütün şəhər və rayonları sığorta şirkəti şəbəkəsi ilə eyni dərəcəcə əhatə olunmayıb.
Araşdırma nəticəsində məlum olub ki, sığortaçılar daha çox iri şəhərlərdə filial, nümayəndəlik, satış ofisi açmağa çalışırlar.
Bəzi rayonlarda isə vətəndaşlar 1 sığorta şirkətinin xidmətindən istifadə etməyə məcburdurlar.
Azərbaycanda ən çox sığorta şirkəti Bakıdadır. Ölkədəki 21 sığortaçıdan 20-nin baş ofisi paytaxtda yerləşir. Yeganə regional sığorta şirkəti olan "Naxçıvan Sığorta" isə hələ ki, Naxçıvandaki baş ofisi çərçivəsində fəaliyyət göstərir və paytaxtda təmsil olunmur.
Digər şəhər və rayonlara gəldikdə isə, sığorta şirkətlərinin sayı Gəncədə 16, Sumqayıtda 14, Lənkəranda və Şəkidə 11, Xaçmazda 10-dur. Bu bölgələr iqtisadi cəhətdən aktiv olduğuna görə sığorta şirkətlərinin buralara can atması başa düşüləndir.
İşğal altındakı 9 şəhər və rayon nəzərə alınmazda, bəzi rayonlara sığortaçılar ümumiyyətlə maraq göstərmirlər. Məsələn, Ağcabədi, Ağdam, Ağstafa, Babək, Balakən, Beyləqan, Biləsuvar, Cəbrayıl, Culfa, Daşkəsən, Goranboy, Göygöl, Hacıqabul, Xızı, Kəngərli, Kürdəmir, Qax, Qobustan, Lerik, Naftalan, Oğuz, Ordubad, Saatlı, Samux, Sədərək, Şahbuz, Şərur, Tovuz, Ucar, Yardımlı və Zərdab rayonlarında (ümumilikdə 31 rayonda) cəmi 1 sığorta şirkətinin ofisi var. Bu, xidmət şəbəkəsi bütün ölkəni əhatə edən Dövlət Sığorta Kommersiya Şirkəti - "Azərsığorta"dır.