Böyük kapitalı olan bank əhalidən daha çox pul cəlb edib - 22 MİLYON ARTIM
Böyük məbləğdə kapitala malik banklardan biri olan "AtaBank"da əhalinin əmanətləri artıb.
"Marja" Bankın maliyyə hesabatlarına istinadən xəbər verir ki, 2018-ci ilin ilk rübündə "AtaBank"da fiziki şəxslərin müddətli depozitləri (əhalinin əmanətləri) 21 milyon 724 min manat artaraq 279 milyon 874 min manata çatıb. 2017-ci ilin sonunda "AtaBank"da fiziki şəxslərin müddətli depozitləri 258 milyon 150 min manat idi.
31 Mart 2018-ci il tarixində "AtaBank"dakı 329 milyon 106 min manat depozitlərin 24 milyon 333 min manatını fiziki şəxslərin tələbli depozitləri, 17 milyon 29 min manatını hüquqi şəxslərin tələbli depozitləri, 287 milyon 744 min manatını isə fiziki və hüquqi şəxslərin müddətli depozitləri təşkil edib.
Martın sonunda "AtaBank" 147 milyon 159 min manat cəmi kapitala malik olub. Bank 2018-in ilk rübünü mənfəətlə başa vurub."Caspian Development Bank" qoşulandan sonra "AtaBank" daha da güclənib. Böyük məbləğdə kapitalı Bankı şoklara qarşı daha dayanıqlı və etibarlı edir.
Həmçinin "AtaBank"ın manat və dollar əmanətlərinə təklif etdiyi faizlər digər banklar ilə müqayisədə yüksəkdir. Bu da "AtaBank"a əmanət yatıranların sayının artmasına səbəb olur.