Qazaxda kartof əkininin 1/4-i “Birinci Şıxlı”nın payına düşür
Qazax rayonunda əkiləcək 990 hektar kartofun 250 hektarı və ya 1/4-i “Birinci Şıxlı” kəndli-fermer təsərrüfatının payına düşür.
Qazax rayonundakı “Birinci Şıxlı” kəndli-fermer təsərrüfatı bu il 250 hektar sahədə aparılacaq kartof əkini aparacaq.
"Marja" xəbər verir ki, əkin işləri sürətlə və aqrotexniki qaydada həyata keçirilir. İşlərin gedişi belə deməyə əsas verir ki, təsərrüfatda kartof əkini yaxın günlərdə başa çatdırılacaqdır. Türkiyədən gətirilən “Melodiya”, “Marabel”, “Aqriya”, “Nataşa”, “Orkestra” sortları olduqca yüksək məhsul verir. Bu da gələcəkdə daha çox məhsul götürməyə zəmin yaradır.
Hazırda kartof əkini sürətlə davam edir. Bunun üçün əvvəlcədən lazımi hazırlıq işləri həyata keçirilərək sahələrdə şumlama və dərmanlama işləri görülüb. Eyni zamanda, əkinin aqrotexniki qaydada aparılması və vaxtında başa çatdırılması üçün təsərrüfat şumlama traktorları, dərmanlanma və toxumsəpən aqreqatlarla tam təmin olunub. Bu günə kimi 180 hektar sahəyə toxum səpilibdir. Kartof əkini 2-3 günə tam başa çatdırılacaqdır.
Rayonda da kartof əkini sürətlə davam edir. Bu il rayon üzrə 990 hektar sahədə kartof əkilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Əkinin 1/4-i “Birinci Şıxlı”nın payına düşür.