Devalvasiyalar “Bakı Fond Birjası”na xeyir verib
Devalvasiyalardan sonra Mərkəzi Bankın emissiya etdiyi notlar Bakı Fond Birjasının gəlirlərinin kəskin artmasına səbəb olub.
“Bakı Fond Birjası” QSC 2017-ci ili 1 milyon 471 min manat xalis mənfəətlə başa vurub. Halbuki birja, 2016-cı ili 116 min 281 manat zərər ilə bağlamışdı.
“Marja” QSC-nin hesabatına istinadən xəbər verir ki, 2016-ci ildə 708,5 min manat olmuş cəmi gəlirlər 2017-ci ildə 2 milyon 764 min manata yüksəlib. Əqdlər üzrə tarif gəlirləri 645 min manatda 2 milyon 712 min manata qalxıb. Gəlirlərin 2 milyon 80 min manatı Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının buraxdığı notlar, 326,7 min manatı isə Maliyyə Nazirliyinin buraxdığı xəzinə istiqrazları üzrə əldə edilib.
Birja əməliyyat xərclərini də azaldıb. 2016-cı ildə 1 milyon 219 min manat təşkil etmiş xərclər 2017-də 1 milyon 7 min manata düşüb.
Qeyd edək ki, 2017-ci ildə Vüqar Namazov “Bakı Fond Birjası” QSC-nin İdarə Heyətinin sərdi vəzifəsinə təyin olunmuşdur.
Həmçinin ötən il dövlət qiymətli kağızlarının (Mərkəzi Bankı notları və Maliyyə Nazirliyinin istiqrazları) emissiyalarının artması ilə Bakı Fond Birjasının da dövriyyəsi kəskin artıb.
Devalvasiyalardan sonra Mərkəzi Bank milli valyutada sərbəst vəsaitlərin cəlb olunması üzrə depozit hərracı və notların yerləşdirilməsi üzrə hərraclar keçirir. İqtisadiyyatda maliyyə vasitəçilinin zəif olaraq qalması şəraitində bank sistemində akkumulyasiya olunan izafi likvidlik Mərkəzi Bankın sterilizasiya alətlərinə yüksək tələbi şərtləndirmişdir.