Əhaliyə verilən kreditlər yenidən artır
2018-ci ilin Aprel ayında ev təsərrüfatlarına verilən kreditlər May ayı ilə müqayisədə 54,3 milyon manat artaraq 4 milyard 689.4 milyon manata yüksəlib.
“Marja” Mərkəzi Bankın statistikasına istinadən xəbər verir ki, yanvar-aprel aylarında isə ev təsərrüfatlarına verilən kreditlər 82,9 milyon manat artıb.
Daşınmaz əmlakın tikintisinə və alınmasına (ipoteka krediti daxil olmaqla) verilən kreditlər də ev təsərrüfatlarına verilən kreditlərə daxildir. Apreldə daşınmaz əmlakın tikintisinə və alınmasına verilən kreditlər 6,9 milyon manat artaraq 1 milyard 784,8 milyon manata qalxıb.
Beləliklə, daşınmaz əmlakın tikintisinə və alınmasına verilən kreditlər xaric ev təsərrüfatlarına verilən kreditlər (istehlak kreditləri) 47,4 milyon manat artıb.
Ev təsərrüfatlarına verilən kreditlər | Məbləği | Cəmi kreditlərdə xüsusi çəkisi, %- lə | o cümlədən daşınmaz əmlakın tikintisinə və alınmasına (ipoteka krediti daxil olmaqla) |