Fermerlərdən 271 tondan çox pomidor alınacaq
Masallı rayonunda sahələrdən pomidor yığımı davam edir.
Ərzaq Məhsullarının Tədarükü və Təchizatı Açıq Səhmdar Cəmiyyəti məhsul yığımı mövsümü ilə bağlı istehsalçılara dəstək vermək üçün bir sıra tədbirlər həyata keçirir. Belə tədbirlərdən biri Masallı rayonunun Gəyəçöl kəndində Bəybala Əsədova məxsus pomidor sahəsində həyata keçirilib.
Cəmiyyətin nümayəndələri sahələrdə yetişdirilən pomidor məhsulunun tədarükünə başlayıblar. Pomidor məhsulunun yetişmə dövrü keçdiyindən Cəmiyyətin nümayəndələri fermerlərdən tədarük etdikləri məhsulu bazarlara deyil, bir başa istehsal-emal müəssisələrinə təhvil verirlər.
Növbəti günlərdə digər kəndlərdə də məhsul tədarükü həyata keçiriləcək.
Cəmiyyətin ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Nicat Nəsirli bildirib ki, daxili bazar üçün kartof, soğan, badımcan, kələm və digər məhsullar istehsalçılardan elə tarlada tədarük edilərək Sumqayıt və Xırdalan şəhərlərində, həmçinin Əhmədli və Masazır qəsəbələrində, “Yaşıl bazar”da satışı həyata keçirilib.
Xaçmaz, Biləsuvar, Masallı və digər rayonlarda pomidor əkini ilə məşğul olan istehsalçılara dəstək vermək məqsədilə altı ay ərzində 91 ton məhsul tarladan alınaraq satışa yönəldilib. İl ərzində 271 tondan çox pomidorun alınması planlaşdırılır.
Ərzaq Məhsullarının Tədarükü və Təchizatı Açıq Səhmdar Cəmiyyəti pomidor istehsalçılarına məsləhət görür ki, “1659” qaynar xəttinə müraciət edərək məhsullarının həcmi, təsərrüfatın dislokasiyası haqda məlumatlar versinlər. Səhmdar Cəmiyyət yaxın günlərdə pomidor istehsalçılarından lazımi miqdarda məhsul tədarük edəcək.