Bu qərar pulu "batmış" əmanətçilərin xeyrinədir
Konstitusiya Məhkəməsi Plenumunun dünən verdiyi qərara görə, əmanətlə bağlı verilən bonus illik faiz dərəcəsinə aid edilmir.
"Marja" xəbər verir ki, bu qərar "DəmirBank" daxil, bağlanmış bankların bəzi əmanətçilərini sevindirməlidir.
"DəmirBank" və digər banklar bağlanandan sonra bir çox əmanətçi bonsulara görə Əmanətlərin Sığortalanması Fondundan kompensasiya ala bilmirlər.
Məsələn, 2016-cı ildə bir müştəri “DəmirBank”a 12 500 dollar əmanət qoymaq üçün müraciət edib. Bu zaman onun əmanət müqaviləsi belə rəsmiləşdirilib: Əsas müqavilə ilə 12 500 dollar 3 % ilə qəbul edilir və əmanət qorunan əmanətdir. Həmçinin müqavilədə əmanətə 2% əlavə bonus hesablandığı da qeyd edilib.
“DəmirBank”ın lisenziyası ləğv edildikdən sonra müştəriyə bildirilib ki, əmanət ümumilikdə 5% ilə qəbul edildiyindən ona kompensasiya düşmür. Çünki, qorunan əmanətlər üzrə tətbiq edilən maksimal illik faiz dərəcəsi- milli valyuta üzrə 15%, xarici valyuta üzrə 3% həddində təstiq edilib.
Məlumata görə, lisenziyası ləğv edilmiş banklarda yüzlərlə belə hallar mövcuddur.
Xəbər verdiyimiz kimi, Fərhad Abdullayevin sədrliyi ilə Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Məhkəməsi Plenumunun xüsusi konstitusiya icraatı üzrə növbəti açıq məhkəmə iclası keçirilib.