6 sığorta şirkətində tənəzzül - SİYAHI
Bu ilin yanvar-sentyabr aylarının yekunlarına görə, Azərbaycandakı 21 sığorta şirkətindən 15-nin yığımları illik müqayisədə artıb, 6-nın yığımları azalıb.
Hesabata əsasən, ötən 9 ayda yığımları ən çox artan şirkət "Amrah Sığorta" ASC-dir. Bu şirkət hesabat dövründə 395 min manat sığorta haqqı toplayıb ki, bu da 1 il əvvələ nisbətən 25 dəfə çoxdur. Yığımları ən az artan şirkət isə "Atəşgah Sığorta" ASC-dir. Bu şirkətin daxilolmaları ötən 9 ayda 28,577 milyon manat təşkil edib ki, bu da illik müqayisədə 2,6% çoxdur.
Yığımları azalan şirkətlər arasında ən pis vəziyyət "Bakı Sığorta" ASC-dədir. Bu şirkət 8 ay ərzində 709 min manat sığorta haqqı toplayıb ki, bu da 1 il əvvələ nisbətən 34,1% azdır. Daxilolmalarda azalma baxımından ən yaxşı vəziyyət isə "İpək Yolu Sığorta" ASC-dədir. Bu şirkətin yığımları 6,1% azalaraq 15,686 milyon manata düşüb.
Ötən ilin 9 ayı ilə müqayisədə yığımlar “İpək Yolu Sığorta”da 6%,“Qala Həyat” Sığortada 13%, “AXA MBASK” Sığortada 16%, “Günay Sığorta”da 26%, “AZSIĞORTA”da 27%, “Bakı Sığorta”da 34,1% azalıb.
10 sığorta şirkətinin ödənişləri artıb
Bu ilin yanvar-sentyabr aylarının yekunlarına görə, Azərbaycandakı 21 sığorta şirkətindən 10-nun ödənişləri illik müqayisədə artıb, 11-nin ödənişləri azalıb.
Hesabata əsasən, ödənişləri ən çox artan şirkət "Qala Sığorta" ASC-dir. Bu şirkət hesabat dövründə 1,39 milyon manat ödəniş edib ki, bu da 1 il əvvələ nisbətən 6,9 dəfə çoxdur. Ödənişləri ən az artan şirkət isə “PAŞA Sığorta"dır. Bu şirkətin ödənişləri ötən 9 ayda 5,695 milyon manat təşkil edib ki, bu da illik müqayisədə 0,2% çoxdur.
Ödənişləri azalan şirkətlər arasında ən pis vəziyyət "Amrah Sığorta" ASC-dədir. Bu şirkət 9 ay ərzində 51 min manat ödəniş edib ki, bu da 1 il əvvələ nisbətən 11,8% azdır. Ödənişlərdə azalma baxımından ən yaxşı vəziyyət isə "Atəşgah Həyat Sığorta" ASC-dədir. Bu şirkətin ödənişləri 67,4% azalaraq 12,558 milyon manata düşüb.
Sığorta haqqı yığımlarının illik dinamikası renkinqi (yanvar-sentyabr, 2018)