Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 30 bankdan 10-nun bu ilin yanvar-sentyabr aylarındakı mənfəəti ötən ilin eyni dövrünə nisbətən çox olub. Bunlar "Bank BTB", "Bank Silk Vey", "Express Bank", "PAŞA Bank", "Xalq Bank", İran Milli Bankının Bakı filialı, "Naxçıvan Bank", "Kapital Bank", "NBC Bank" və "Azərbaycan Sənaye Bankı"dır.
Adı çəkilən banklar arasında ən yüksək dinamika "Bank BTB"də (13,5 dəfə), ən aşağı dinamika isə "Azərbaycan Sənaye Bankı"ında (1,9%) qeydə alınıb.
8 bankın - "Azər-Türk Bank", "Günay Bank", "Rabitəbank", "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı", "Zıraat Bank Azərbaycan", "Yapı Kredi Bank Azərbaycan", "Bank Avrasiya" və "Atabank"ın isə mənfəəti illik müqayisədə azalıb. Ən çox azalma "Atabank"da (94,9%), ən az azalma isə "Azər-Türk Bank"da (6,3%) baş verib.
3 bankın - "Nikoyl Bank", "AGBank" və "Amrah Bank"ın zərəri illik müqayisədə çox olub. Müvafiq olaraq 570,7 dəfə, 3,6 dəfə və 76,6%.
2 bankın - Pakistan Milli Bankının Bakı filialının və "Access Bank"ın isə zərəri illik müqayisədə müvafiq olaraq 39,6% və 75,5% az olub.
6 bank - "AFB Bank", "Bank of Baku", "Bank Respublika", "Muğan Bank", "Turan Bank" və "Unibank" bu ilin ilk 9 ayını mənfəətlə, ötən ilin ilk 9 ayını isə zərərlə, 1 bank - "Bank VTB Azərbaycan" isə bu ilin yanvar-sentyabr aylarını zərərlə, ötən ilin yanvar-sentyabr aylarını isə mənfəətlə başa vurduğu üçün onların maliyyə göstəricilərinin dinamikasını hesablamaq mümkün olmayıb.
Ümumiyyətlə, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 30 bankdan 6-sı bu ilin yanvar-sentyabr aylarını zərərlə başa vurub. Bunlar Pakistan Milli Bankının Bakı filialı, "AGBank", "Amrah Bank", "Access Bank", "Nikoyl Bank" və "Bank VTB Azərbaycan"dır.
Zərərliliyin ən yüksək həddi "Bank VTB Azərbaycan"da (250,847 milyon manat), ən aşağı həddi isə Pakistan Milli Bankının Bakı filialında (64 min manat) qeydə alınıb.
Qalan 24 bank isə 2018-ci ilin ilk 9 ayından mənfəətlə çıxıb. Ən çox mənfəət əldə edən bank "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı" (319,129 milyon manat), ən az mənfəət əldə edən bank isə "Turan Bank" (65 min manat) olub.