“Xalq” Bank 2018-də nə qədər qazandığını açıqladı
ASC “Xalq” Bankı 2018-ci ilin sonuna aktivlərinin həcmini ötən ilin sonu ilə müqayisədə 194.5 milyon manat və yaxud 10,73% artıraraq 2 milyard 8 milyon manata çatdırıb. Bank bu göstəriciyə görə, ölkənin 4 aparıcı bankı arasında qərarlaşıb.
"Marja" xəbər verir ki, “Xalq” Bankın yaydığı məlumata görə, 2018-ci ilin əvvəli ilə müqayisədə Bankın kapitalı 22.6 milyon manat (8,71%) artaraq 282.48 milyon manat təşkil edib.
Ötən ilin yekunlarına görə, “Xalq Bank” kredit portfelinin həcmi baxımından Azərbaycanın üç ən böyük özəl banklarından biridir. Cari ilin yanvar ayının 1-nə olan məlumata görə, Bankın kredit portfeli 1 milyard 383 milyon manat təşkil edib. Bu, ötən ilin göstəricisi ilə müqayisədə 70.38 milyon manat (5,36%) çoxdur.
Bankın depozit portfeli 2018-ci il ərzində 7,56% artaraq 1 milyard 259 milyon manata çatıb.
Bank 2018-ci ili 27 milyon 744 min manat xalis mənfəətlə başa vurub. Bu da ötən ilin əvvəlinə olan xalis mənfəətin həcmi ilə müqayisədə 57,6% artım deməkdir.
“Ötən il Bankın inkişaf strategiyasına uyğun olaraq məhsul və xidmət çeşidinin, bankomat və POS-terminal şəbəkəsinin genişləndirilməsi və nağdsız əməliyyatların həcminin artırılması məsələlərinə xüsusi diqqət ayrılmışdır. Aktiv plastik kartların sayının 2018-ci ildə 21,9% artması bu sahənin inkişafının bariz göstəricisidir. Ümumilikdə il ərzində Bankın xidmət və məhsullarından faydalanan müştərilərin sayında isə il ərzində 14,84% artım müşahidə olunmuşdur”,- Bankın məlumatında bildirilir.