Nizamnamə kapitalından ən yaxşı istifadə edən banklar məlum olub
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 30 bank ötən il 279,4 milyon manat xalis mənfəət əldə edib ki, bu da onların bu il yanvarın 1-nə malik olduqları 4 520,126 milyon manat məbləğində nizamnamə kapitalının 6,2%-i qədərdir.
Ayrı-banklarda isə sözügedən nisbət fərqlidir. Belə ki, 2018-ci ildən mənfəətlə çıxmış 25 bank arasında nizamnamə kapitalından ən yaxşı istifadə edəni "Kapital Bank" ASC olub. Bu bankın əldə etdiyi mənfəət kapitalının 43,4%-ni təşkil edib. Baxmayaraq ki, "Kapital Bank" kapitalının məbləğinə görə, Azərbaycanda 5-ci bankdır.
Fəaliyyət effektivliyinə görə, 2-ci yeri "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı" ASC (ABB) tutub. Bu bank ötən il nizamnamə kapitalının 34,3%-i qədər mənfəət əldə edib. Qeyd edək ki, ABB kapitalının məbləğinə görə, ölkədə liderdir.
3-cü yerə isə 30,8%-lik göstərici ilə "AFB Bank" ASC çıxıb. Xatırladaq ki, bu bank nizamnamə kapitalının məbləğinə görə, Azərbaycanda 17-cidir.
Mənfəətlə işləmiş qalan 22 bankdan 5-də sözügedən göstərici 10-25% arasında, 13 bankda 1-10% arasında, 4 bankda isə 0-1% arasında dəyişir.