“Qala Sığorta” zərərdən mənfəətə keçib
“Qala Sığorta” ASC 2018-ci ili 1 milyon 133 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Müqayisə üçün qeyd edək ki, şirkət 2017-ci ili 618,9 min manat zərər ilə bağlamışdı.
GƏLİRLƏRİ İKİQAT ARTIB
“Marja” şirkətin maliyyə hesabatlarına istinadən xəbər verir ki, 2018-ci ildə “Qala Sığorta”nın cəmi gəlirləri 21 milyon 265 min manat, cəmi xərcləri 19 milyon 945 min manat təşkil edib. Şirkət 1 milyon 320 min manatlıq maliyyə mənfəətindən 187 min manat mənfəət vergisi ödəyib.
2017-ci ildə “Qala Sığorta”nın cəmi gəlirləri 10 milyon 659 min manat, cəmi xərcləri isə 11 milyon 278 min manat təşkil etmişdi. Gəlirlərin artması xərclərin artmasını üstələdiyindən şirkətin mənfəəti yaranıb.
2018-ci ildə “Qala Sığorta”nın topladığı sığorta haqları 16 milyon 557 min manat, sığorta ödənişləri 1 milyon 997 min manat təşkil edib.
2017-ci ildə şirkətin topladığı sığorta haqları 10 milyon 914 min manat, sığorta ödənişləri isə 431,8 min manat təşkil etmişdi.
“Qala SIğorta” riskləri təkrarsığortaya verib. Belə ki, ötən təkrarsığortaya verilmiş sığorta haqları 12 milyon 351 min manat təşkil edib (2017-də 7 milyon 188 min manat).
Xatırladaq ki, 1999-cu ildən fəaliyyət göstərən "Qala Sığorta"nin səhmləri 100% "AzReTəkrarsığorta" ASC-yə (“Qala Həyat Sığorta” ASC-nin 91,11%-lik səhmdarı) məxsusdur.