Amerikada inflyasiyanın sürətlə artması və Amerika Mərkəzi Bankının gələcək faiz artımı qərarları fonunda gözləntilər maliyyə bazarlarında dolların ucuzlaşmasına səbəb olur. Bu isə öz növbəsində digər aparıcı valyutaların da bahalaşmasına təsir edir. Təkcə EUR/USD məzənnəsi keçən həftə ərzində 1.08$-a kimi bahalaşıb. Bu həftə isə məzənnənin 1.06$-a kimi ucuzlaşa biləcəyi proqnozlaşdırılır. Bununla yanaşı, nəzərə almaq lazımdır ki, Avropa Mərkəzi Bank sədri Mario Draqinin sonuncu çıxışı da avronu təzyiq altında saxlayır. O, yumşaq siyasətə bir müddət də davam edəcəklərini açıqlayıb.
Böyük Britaniya funt sterlinqinin də bahalaşdığının şahidi oluruq. Keçən həftə 1.24$-a kimi 3% bahalaşan, GBP/USD məzənnəsi bu həftə yenidən 1.22$-a kimi ucuzlaşa bilər. Böyük Britaniyanın Avropa Birliyindən ayrılması ərizəsinin artıq parlamentdə və II Elizabet tərəfindən təsdiq və ayın sonlarında təqdim edilməsi gözləntiləri maliyyə bazarlarında funt sterlinqə də təzyiq edəcəyi gözlənilir.
Türkiyə Mərkəzi Bankının (TCMB) siyasətini sərtləşdirəcəyi gözləntiləri keçən həftə Türk lirəsinin 3.60TL-ə kimi bahalaşmasına təsir etsə də, TCMB-nin siyəsətində hər hansı dəyişikliyin edilməyəcəyi açıqlaması Türk lirəsinin yenidən ucuzlaşmasına səbəb olub. Türkiyə maliyyə bazarlarında artıq 3.64TL-ə kimi ucuzlaşan qiymət əlavə olaraq 3.69TL-ə kimi də ucuzlaşa bilər.
Enerji bazarlarında Avropanın Brent markalı neftinin bir barel qiyməti 51$-ın üzərində ticarət edilməkdədir. Qiymət bu səviyyənin üzərində qalarsa, 53$-a kimi də bahalaşa biləcəyi proqnozlaşdırılır.
Əlvan metallar bazarında isə qızıl qiyməti keçən həftə 1234$-a (39.6 $/qram) kimi bahalaşıb və 1237$ (39.7 $/qram), 1247$-a (40.0 $/qram) kimi də bahalaşa biləcəyi proqnozlaşdırılır.