Həyatın yaşam sığortasına maraq qalır – 115 MİLYON MANAT HAQQ YIĞILIB
2019-cu ilin yanvar-avqust ayları ərzində Azərbaycanın 4 həyat sığortası şirkəti tərəfindən həyatın yaşam sığortası növü üzrə 115 milyon 247 min manat sığorta haqları toplanıb. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 59 milyon 372 min manat və ya 34% azdır. 2019-ci ilin yanvar-avqust ayları ərzində həyat sığortası şirkətləri tərəfindən həyatın yaşam sığortası növü 174 milyon 619 min manat sığorta haqları toplanmışdı. Azalma vergi sahəsində aparılmış dəyişikliklər ilə bağlıdır. Vergi sahəsində aparılmış dəyişikliklər nəticəsində daha öncə təklif edilən vergi güzəştlərinin və həyatın yaşam sığortasına yönəldilən vəsait üzrə limitin azaldılması ilə əlaqədar keçən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə ümumi yığımlarda azalma müşahidə olunur.
“Marja” Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının aylıq statistikasına istinadən xəbər verir ki, bu növ üzrə ötən ilin 8 ayında 72 milyon 478 min manat təşkil etmiş sığorta ödənişləri, cari ilin eyni dövründə 67 milyon 439 min manata düşüb.