Bakı neft hasilatını bir qədər də azaltmağa hazırdır
Azərbaycan neft hasil edən ölkələr tərəfindən müvafiq qərar qəbul olunacağı halda neft hasilatını bir qədər də azaltmağa hazırdır. Bu barədə Energetika Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Zəminə Əliyeva bəyan edib.
Xəbər verildiyi kimi, Azərbaycan 2017-ci ilin birinci yarısında neft hasilatını 35 min barrelə qədər azaltmağı öhdəlik götürüb. Bununla belə, yanvar-fevral aylarında bu öhdəlik 214% yerinə yetirlib.
“Biz dəfələrlə bəyan etmişik ki, əgər təklif daxil olarsa və ya neft hsilatının əlavə azalmasına dair qərar qəbul edilərsə, Azərbaycan buna razılıq verəcəkş Qeyd etmək istərdim ki, biz neft hasilatını öhdilikdən də artıq azaltmışıq”, - deyə Z.Əliyeva bildirib.
fevralda ölkədə xam neftin sutkalıq hasilat həcmi 726,4 min barel, kondensat hasilatının həcmi 50 min barel təşkil edib.
Ötən ay Azərbaycandan xam neftin sutkalıq ixrac həcmi 604,1 min barel neft, 50 min barel kondensat və 26,8 min barel neft məhsulları təşkil edib.