“AGBank” 9 ayda 34 milyon manata yaxın gəlir əldə edib
“AGBank” ASC 2019-cu ilin 9 ayı üzrə maliyyə göstəricilərini açıqlayıb.
“Marja” xəbər verir ki, 30 Sentyabr 2019-cu il tarixində “AGBank” 448 milyon 420 min manat cəmi aktivlərə malik olub. Aktivlərin 228 milyon 248 min manatını müştərilərə verilən kreditlər təşkil edib.
2019-cu ilin sonunda Bank 496 milyon 193 min manat cəmi aktivlərə malik idi və aktivlərin 245 milyon 695 min manatını müştərilərə verilən kreditlər təşkil etmişdi.
Cari ilin 9 ayında “AGBank”ın cəmi gəlirləri 33 milyon 628 min manat, cəmi xərcləri isə 35 milyon 890 min manat təşkil edib. Xərclər gəlirləri üstələdiyindən Bankın 6 milyon 261 min manat əməliyyat zərəri yaranıb. Ehtimal olunan kredit itkiləri üçün əvvəlki dövrlərdə yaradılmış ehtiyatın 4 milyon 420 min manatı azad olub və zərər 2 milyon 283 min manata düşüb.
Ötən ilin 9 ayında “AGBank”ın cəmi gəlirləri 37 milyon 163 min manat, cəmi xərcləri 40 milyon 322 min manat, əməliyyat zərəri 3 milyon 159 min manat, xalis zərəri isə 6 milyon 122 min manat təşkil etmişdi.
2018-ci ilin 9 ayı ilə müqayisədə 2019-cu ilin 9 ayında “AGBank”ın zərəri 2,7 dəfə (və ya 63 faiz) azalıb. Ötən il “AGBank” ehtimal olunan kredit itkiləri üzrə (problemli kreditlərə görə) ehtiyat yaradırdı və 9 ayda məqsədlə ehtiyata 2 milyon 801 min maant ayırmışdı. 2019-cu ildə isə problemli kreditlərin azalması ilə ehtiyatlar azad olur və 9 ayda azadolma 4 milyon 420 min manat təşkil edib.