Almaniyada işsizlik rekord aşağı səviyyəyə düşüb
Almaniyada işsizlərin sayı mart ayında bazar gözləntisinin üzərində - 30 min azalıb, işsizlik faizi 5,8%-lə yeni bir rekord səviyyəyə geriləyib.
"Marja" xəbər verir ki, Almaniya Federal Əmək Agentliyinin (BA) açıqladığı məlumatlara görə, Almaniyada mart ayında bazarlarda 10 min azalması gözlənilən işsizlərin sayı 30 min nəfər azalıb. Beləliklə, mart ayında ölkədə işsizlərin sayı 2 milyon 556 min nəfər olub.
Almaniyada işsizlik nisbəti isə mart ayında yeni tarixi aşağı səviyyəyə enib. İşsizlik fevral ayındakı 5,9%-dən martda 5,8%-ə düşərək Almaniyanın 1990-ci ildə birləşməsindən bu yana ölçülən ən aşağı səviyyəyə enib.
Federal Əmək Agentliyi Sədri Deflef Scheele, məsələyə dair açıqlamasında, işçi qüvvəsi bazarının müsbət qalmaqda davam etdiyini bildirərək, "Yazın gəlməsilə işsizlərin sayı əhəmiyyətli dərəcədə düşüb, məşğulluq artımı sürət kəsmədən davam edir və kadrlar üçün müəssisələrin tələbatı artırk" -ifadəsini istifadə edib.