İcbari sığorta növündə 17%-ə yaxın geriləmə
2017-ci ilin birinci rübü ərzində İcbari Sığorta Bürosunun informasiya sistemində avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası (AVSMMİS) üzrə 215 572 elektron sığorta müqaviləsi qeydiyyata alınmışdır.
İcbari Sığorta Bürosundan “Marja”ya daxil olmuş məlumata görə, bunların 29808-i xarici ölkədə qeydiyyata alınmış və Azərbaycan Respublikasına tranzit məqsədilə daxil olan avtonəqliyyat vasitələri təşkil etmişdir.
Hesabat dövründə bağlanılan standart və sərhəd sığorta müqavilələri üzrə sığorta şirkətlərinə daxil olan sığorta haqları 16 849 376 manat təşkil etmişdir. Ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə sığorta müqavilələrinin sayında 10,2% azalma, sığorta haqlarının məbləğində isə 16,6% azalma müşahidə edilmişdir.
Cari ilin ilk rübündə 5180 Yaşıl Kart sığorta müqaviləsi bağlanılmışdır
2017-ci ilin birinci rübü ərzində Yaşıl Kart sistemi çərçivəsində fəaliyyət göstərmək hüququ olan sığortaçılar tərəfindən 5180 Yaşıl Kart beynəlxalq sığorta müqaviləsi bağlanılmışdır. Bunlardan 2756 müqavilə Türkiyə və İran İslam Respublikasına, 2274 müqavilə Rusiya, Moldova və Ukrayna Respublikasına, 150 müqavilə isə Yaşıl Kart sisteminə daxil olan bütün ölkələrə (Belarus və İsrail istisna olmaqla) səfər edən avtonəqliyyat vasitələri ilə bağlı olmuşdur. Hesabat dövründə beynəlxalq sığorta müqavilələri üzrə sığorta şirkətləri tərəfindən toplanmış sığorta haqları 381422 manat təşkil etmişdir. Yaşıl Kart müqavilələrinin 4155-i minik, 539-u yük, 457-i qoşqu, 27-i avtobus, 2-i isə motosiklet kateqoriyası üzrə olan nəqliyyat vasitələri ilə bağlı olmuşdur.