İpoteka krediti üzrə tələblərdə dəyişiklik
Azərbaycanda güzəştli ipoteka krediti üçün ilkin ödənişin məbləği aşağı salınıb.
“Azərbaycan İpoteka Fondu” krediti, üzərində mülkiyyət hüququ qabaqcadan qeydiyyata alınmış yaşayış sahəsinin alınmasına da verə biləcəkdir.
"Marja"nın məlumatına görə, indiyədək “Azərbaycan İpoteka Fondu” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin vəsaiti hesabına ipoteka kreditinin, o cümlədən güzəştli ipoteka kreditinin verilməsi Qaydası”nda ipoteka kreditinin “üzərində mülkiyyət hüququ dövlət qeydiyyatına alınmış yaşayış sahəsinin alınmasına verilməlidir” tələbi göstərilmişdi. Bu gün Azərbaycan Prezidentinin Fərmanı ilə Qaydalarda dəyişikliklər edilib.
Dəyişikliyə əsasən, “Azərbaycan İpoteka Fondu” ASC-nin vəsaiti hesabına verilən ipoteka krediti aşağıdakı tələblərə cavab verməlidir:
-kredit, üzərində mülkiyyət hüququ dövlət qeydiyyatına, o cümlədən qabaqcadan qeydiyyata alınmış yaşayış sahəsinin alınmasına verilməlidir.
Həmçinin güzəştli ipoteka krediti kreditin verildiyi tarixə ipoteka ilə yüklü edilən yaşayış sahəsinin qiymətinin 90 faizi həcmində veriləcəkdir. Bundan əvvəl nisbət 85% idi.
Bundan başqa kredit kredit yaşayış sahəsinin 1 kvadratmetri üçün hesablanan qiyməti ipoteka kreditinin verilmə tarixinə Bakı şəhəri, habelə onun qəsəbə və kəndləri üzrə zonalarda, ölkənin digər şəhər və rayon ərazilərində orta bazar qiymətindən artıq olmayan və təmirli yaşayış sahələrinin alınmasına verilməlidir;