İlkin korporativ qiymətli kağızlar bazarı sıfır səviyyəsində
2020-ci ilin yanvar ayında ötən ilin eyni ayı ilə müqayisədə dövlət qiymətli kağızları üzrə keçirilən əməliyyatların həcmi 6,5 dəfə azalıb.
Marja Bakı Fond Birjasına istinadən xəbər verir ki, 2020-ci ilin yanvar ayında dövlət qiymətli kağızları üzrə keçirilən əməliyyatların həcmi 217 milyon 200 min manat təşkil edib. 2019-cu ilin yanvar ayında dövlət qiymətli kağızları üzrə keçirilən əməliyyatların həcmi 1 milyard 425 milyon 15 min manat təşkil etmişdi.
Azalmanın əsas səbəbi Mərkəzi Bankın notları üzrə yerləşdirmənin azalmasıdır. Ötən ilin yanvarında Mərkəzi Bankın notları üzrə 1 milyard 341 milyon 761 min manat təşkil etmiş əməliyyat həcmi 2020-ci ilin Yanvar ayında 127 milyon 569 min manata düşüb.
2020-ci ilin yanvar ayında ötən ilin eyni ayı ilə müqayisədə korportaiv qiymətli kağızlar bazarı təxminən 8 dəfə artaraq 396 milyon 906 min manat təşkil edib. Ötən il bu bazar üzrə cəmi əməliyyat həcmi 50 milyon 144 min manat təşkil etmişdi. Böyük artımın səbəbi ipoteka istiqrazlarının təkrar bazarında əməliyyatın həcminin 10 dəfəyə yaxın artaraq 40 milyon 181 min manatdan 392 milyon 270 min manatadır.
Yanvar ayında korporativ qiymətli kağızlar üzrə ilkin bazarda əməliyyat qeydə alınmayıb. Bütün əməliyyatlar təkrar bazarda aparılıb.
Ümumiyyətlə, Yanvarda Azərbaycanının qiymətli kağızlar bazarındakı əməliyyatların həcminin 99%-i dövlət qiymətli kağızları və ipoteka istiqrazları ilə bağlı olub.