Bakı Fond Birjasında böyük azalma davam edir
Bakı Fond Birjasında 2020-ci ilin yanvar-fevral ayları ərzində qiymətli kağızlar üzrə keçirilən əməliyyatların ümumi həcmi 1 milyard 95 milyon 765 min manat təşkil edib.Birjadan Marja-ya daxil olmuş məlumata görə, bu, 2019-cu ilin yanvar-fevral dövrü ilə müqayisədə 2,5 dəfə azdır.
2019-cu ilin analoji dövrü üzrə əməliyyatların həcmi 2 milyard 726 milyon 49 8 min manat olmuşdu.
Geriləmənin əsas səbəbi dövlət qiymətli kağızları üzrə yerləşdirmənin kəskin azalmasıdır. Eyni zamanda 2 aydır ilkin korporativ qiymətli kağızlar bazarında əməliyyat qeydə alınmır.
“Nəticə olaraq, 2020-ci ilin yanvar-fevral ayları üzrə dövlət qiymətli kağızların (Mərkəzi Bank və Maliyyə Nazirliyi) ilkin bazarında yerləşdirmələrin həcmində ötən ilə nəzərən azalma müşahidə olumasına baxmayaraq, ümumi təkrar bazar üzrə ticarət həcmində 174%, repo əməliyyatları üzrə isə 278% böyümə qeydə alınmışdır”,- Birjanın məlumatında deyilir.
2020-ci ilin fevral ayının son ticarət günü üzrə Bakı Fond Birjasının kapitalizasiyası 3 milyard 828 milyon 174 min 818 manat təşkil etmişdir.