Beynəlxalq Bankın Rusiyadakı törəməsinin xalis mənfəəti kəskin artıb
“Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” ASC-nin (ABB) Rusiyanın paytaxtı Moskvada fəaliyyət göstərən törəməsi (“ABB-Moskva”) bu ilin I yarısını 2 611,213 milyon rubl (58,752 milyon manat) xalis mənfəətlə başa vurub.
Bankın maliyyə hesabatına görə, bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 10,6 dəfə çoxdur.
Yanvar-iyun aylarında “ABB-Moskva”nın vergiyəqədərki mənfəəti 3 116,371 milyon rubl (70,118 milyon manat, 16,4 dəfə çox), mənfəət vergisi ödəmələri isə 505,158 milyon rubl (11,366 milyon manat, 1 il bundan əvvəl qənaət edib) təşkil edib.
Bu il iyulun 1-nə “ABB-Moskva”nın aktivləri 7 866,334 milyon rubl (176,993 milyon manat) olub ki, bu da illik müqayisədə 16,2% çoxdur. Bunun 619,832 milyon rublu (13,946 milyon manat) müştərilərə verilmiş xalis kreditlərdir. Son 1 ildə Bankın kredit portfeli 4,5 dəfə böyüyüb.
Hesabat dövründə “ABB-Moskva”nın öhdəlikləri 62,4% azalaraq 1 072,75 milyon rubl (24,137 milyon manat), o cümlədən depozit portfeli 53,4% azalaraq 377,454 milyon rubl (8,493 milyon manat), balans kapitalı isə 73,6% artaraq 6 793,584 milyon rubl (152,856 milyon manat) təşkil edib.
Xatırladaq ki, “ABB-Moskva” 2002-ci ildə yaradılıb. Onun nizamnamə kapitalı 4 124,906 milyon rubldur (92,81 milyon manat).