Nizamnamə kapitalından ən yaxşı istifadə edən banklar
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 26 bank bu ilin 1-ci yarısını 371,7 milyon manat xalis mənfəətlə başa vurub ki, bu da onların bu il iyulun 1-nə malik olduqları 4 milyard 507,8 milyon manat məbləğində nizamnamə kapitalının 8,25%-i qədərdir.
Ayrı-banklarda isə sözügedən nisbət fərqlidir. Belə ki, yanvar-iyun aylarından mənfəətlə çıxmış 21 bank arasında nizamnamə kapitalından ən yaxşı istifadə edəni "Kapital Bank" ASC olub. Bu bankın əldə etdiyi mənfəət kapitalının 75,5%-ni təşkil edib. Baxmayaraq ki, "Kapital Bank" kapitalının məbləğinə görə Azərbaycanda 7-cidir.
Fəaliyyət effektivliyinə görə, 2-cü yeri isə "Bank of Baku" ASC tutub. Bu bank ötən yarım ildə nizamnamə kapitalının 10,2%-i qədər mənfəət əldə edib. Bu arada, "Bank of Baku" kapitalının məbləğinə görə, 28 bank arasında 22-ci yerdə qərarlaşıb.
Mənfəətinin nizamnamə kapitalına nisbətinə görə 3-cü yerə isə 9,5%-lik göstərici ilə "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı" ASC sahib olub. Xatırladaq ki, bu bank kapitalının məbləğinə görə, ölkədə 1-cidir.
Mənfəətlə işləyən qalan 18 bankdan 12-də sözügedən göstərici 1-9% arasında, 6 bankda isə 0-1% arasında dəyişir.