16-cı faiz ödənişi, 20 milyon dollar gəlir
Artıq 4 ildir ki, investisiya üçün ən çox müraciət olunan qiymətli kağıza çevrilmiş SOCAR İstiqrazları 17 oktyabr tarixində baş tutan sayca 16-cı faiz ödənişi nəticəsində sahiblərinə növbəti dəfə 1 milyon 250 min dollarlıq gəlir gətirdi. Bununla da, İstiqraz sahiblərinin ümumi qazancı 20 milyon dollara yüksəlmiş oldu.
“SOCAR Capital” şirkətindən Marja-ya verilən məlumata əsasən, nominal qiyməti $1000, tədavül müddəti 5 il, illik gəlirliliyi 5% olan və faizləri hər 3 aydan bir ödənilən SOCAR İstiqrazlarının $1.25 milyonluq rüblük faiz ödənişi istiqraz sahiblərinin hesablarına köçürülmüşdür.
Təkrar bazar əməliyyatları həcminin $193 milyonu ötməsi, bağlanmış əqd sayının 2.300–ə çatması, buraxıldığı tarixdən indiyədək Bakı Fond Birjasında ən çox tədavül edilən korporativ maliyyə aləti olması və REPO əməliyyatlarının $36 milyonu üstələməsi SOCAR İstiqrazlarına olan yüksək tələbatın göstəriciləridir.
1 və 5 saylı “ASAN xidmət” mərkəzlərindən də əldə edilməsi mümkün olan SOCAR İstiqrazlarının növbəti faiz ödənişi 2021-ci ilin 17 yanvar tarixində baş tutacaq. Ətraflı məlumat üçün *19 99 nömrəsi investorların daim xidmətindədir.
Qeyd edək ki,17 oktyabr tarixi qeyri-iş gününə təsadüf etdiyi üçün faiz ödənişləri növbəti iş günü həyata keçiriləcəkdir.