Azərbaycanda 9 bankın qiymətli kağızlara investisiyaları artıb
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 26 bankdan 21-nin bu il və ötən il oktyabrın 1-nə aktivlərində qiymətli kağızlara investisiyalar olub ki, bunlardan da 12-də fond bazarına investisiyaların illik dinamikası mənfi olub.
Həmin banklar "Xalq Bank", "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı", İran Milli Bankının Bakı filialı, "Kapital Bank", "Yapı Kredi Bank Azərbaycan", “Azər-Türk Bank”, “Express Bank”, "Bank VTB Azərbaycan", “Yelo Bank”, Unibank”, "Bank Avrasiya" və "AFB Bank"dır.
Ən çox azalma "AFB Bank"da (89,4%), ən az azalma isə "Xalq Bank"da (1,1%) qeydə alınıb.
9 bankda isə fond bazarına investisiyalar artıb. Bunlar "Bank BTB", “Zıraat Bank Azərbaycan”, "Bank Respublika", “Turan Bank”, "Rabitəbank", “PAŞA Bank”, Pakistan Milli Bankının Bakı filialı, "Access Bank" və “Bank of Baku”dur. Ən yüksək dinamika "Bank BTB”də (2,9 dəfə dəfə), ən aşağı dinamika isə "Bank of Baku"da (3,4%) qeydə alınıb.
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 26 bankdan 5-nin bu il oktyabrın 1-nə aktivlərində qiymətli kağızlara investisiyalar olmayıb.
Digər 21 bank isə fond bazarına müxtəlif məbləğlərdə investisiyalar qoyub. Onlardan 4-də investisiyaların məbləği 100 milyon manatdan çoxdur. Bunlar "PAŞA Bank" (1 452,729 milyon manat), "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı" (1 214,865 milyon manat), "Kapital Bank" (635,556 milyon manat) və "Xalq Bank"dır (154,709 milyon manat).