Azərbaycanda bank kartlarının sayı 9 milyon ədədi keçib
Azərbaycanda ödəniş kartlarının ümumi sayı 9 milyon ədəd səviyyəsini də keçib.
Marja Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir ki, 2020-ci ilin Oktyabr ayının sonunda ödəniş kartlarının ümumi sayı 9 milyon 126 min ədəd təşkil edib. Sentyabr ayının sonunda ödəniş kartlarının ümumi sayı 8 milyon 967 min ədəd idi.
Oktyabr ayında cəmi ödəniş kartlarının sayı 159 min ədəd artıb. O cümlədən, sosial kartların sayı 16 min ədəd artaraq 3 milyon 424 min ədədə, əməkhaqqı kartlarının sayı 7 min ədəd artaraq 2 milyon 480 min ədədə, sosial və əməkhaqqı kartı olmayan digər debet kartlarının sayı 127 min ədəd artaraq 2 milyon 156 min ədədə, kredit kartlarının sayı isə 9 min dədə artaraq 1 milyon 66 min ədədə çatıb.
2020-ci ilin 10 ayı ərzində cəmi ödəniş kartlarının sayı 1 milyon 860 min ədəd artıb. 2019-cu ilin sonunda cəmi ödəniş kartlarının sayı 7 milyon 266 min ədəd təşkil etmişdi.
2020-ci ilin 10 ayı ərzində sosial kartların sayı 1 milyon 41 min ədəd, əməkhaqqı kartlarının sayı 164 min ədəd, digər debet kartlarının sayı 387 min ədəd, kredit kartlarının sayı isə 269 min ədəd artıb.
2020-ci ildə yeni aqrokartların, birdəfəlik sosial müavinət (190 manat) üçün kartların, bağlanmış bankların əmanətçilərinə kompensasiya alınması üçün kartların verilməsi və iş yerlərinin rəsmiləşdirilməsi kart sayında böyük artıma səbəb olub.