“İnvestisiya təşviqi sənədləri 4 milyard manatdan artıq investisiyaların yatırlmasına səbəb olub”
“2019-cu ilin nəticələrinə görə verilmiş investisiya təşviqi sənədləri üzrə layihələrin reallaşması yerli istehsala 4 milyard manatdan artıq investisiyaların yatırılmasına, 28 minədək yeni iş yerinin yaradılmasına səbəb olmuş və bu layihələrin 87%-i regionların payına düşmüşdür. Doğrudan da çox böyük rəqəmdir”.
Marja xəbər verir ki, bunu,Avropa İttifaqının maliyyələşdirdiyi “Azərbaycan regionlarında dayanıqlı
mikrosahibkarlığın inkişafının sürətləndirilməsi” (ADSMİRRA) layihəsinin yekun konfransında çıxışı zamanı Azərbaycan Respublikası Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Təşkilatları Milli Konfederasiyasının (ASK) Prezidenti Məmməd Musayev bildirib.
Musayev, “Sahibkarlığın inkişafı mikro sahibkarlıqdan başlayır” deyərək çıxışına belə davam edib: “Məlumat üçün bildirim ki, 01 Yanvar 2020-ci il tarixində Azərbaycanda 678 iri, 2916 orta, 7282 kiçik, 127 min 517 mikro müəssisə mövcud olub. Cəmi müəssisələrin 92%-indən çoxu mikro sahibkarlıq subyektidir.
2020-ci ildə pandemiyadan ən çox zərər çəkən mikro sahibkarlıq subyektləri olub. Mənfi təsirləri azaltmaq üçün Azərbaycan dövləti sahibkarlara dəstəklər göstərib. Dövlət tərəfindən 177 min 386 mikro sahibkarlara 83 milyon manat maddi dəstək göstərilib”.