“VTB Bank Azərbaycan” əməliyyat zərərindən xilas olmağı bacarmayıb
“VTB Bank Azərbaycan” ASC 2021-ci ilin ilk rübü üzrə maliyyə göstəricilərini açıqlayıb.
Marja Bankın maliyyə göstəricilərinə istinadən xəbər verir ki, “VTB Bank Azərbaycan” ASC 2021-ci ilin 1-ci rübünü 179 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub, bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 8 dəfəyə yaxın azdır. Bank 2020-ci ilin ilk rübnü 1 milyon 399 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı.
2021-ci ilin ilk rübündə “VTB Bank Azərbaycan”ın xərcləri gəlirlərini üstələdiyindən Bankın 1 milyon 68 min manat əməliyyat zərəri yaranıb. Mümkün zərərlər üçün yaradılan məqsədli ehtiyatlardan azad olmuş 1 milyon 247 min manat hesabına həm əməliyyat zərəri bağlanıb, həm də Bankın 179 min manat xalis mənfəəti formalaşıb.
Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2020-ci ilin ilk rübündə də “VTB Bank Azərbaycan”ın xərcləri gəlirlərini üstələdiyindən 3 milyon 640 min manat əməliyyat zərəri yaranmışdı. Mümkün zərərlər üçün yaradılan məqsədli ehtiyatlardan azad olmuş 5 milyon 39 min manat hesabına həm əməliyyat zərəri bağlanmış, həm də Bankın 1 milyon 399 min manat xalis mənfəəti formalaşmışdı.
“VTB Bank Azərbaycan”ın gəlirlərinin artması əməliyyat zərərinin azalmasına səbəb olub.
31 Mart 2021-ci il tarixində “VTB Bank Azərbaycan” ASC 184 milyon 380 min manat cəmi aktivlərə malik olub. Aktivlərin 141 milyon 587 min manatını müştərilərə verilmiş kreditlər təşkil edib. Ötən ilin sonunda Bank 187 milyon 341 min manat cəmi aktivlərə, o cümlədən 125 milyon 870 min manat kredit portfelinə malik idi.
31 Mart 2021-ci il tarixində “VTB Bank Azərbaycan” 60 milyon 351 min manat məcmu kapitala malik olub.