1 hektar çəltik sahəsini sığortalamaq neçəyədir? - HESABLAMA, MƏBLƏĞLƏR
Azərbaycanda çəltik bitkisi təqribən 3 min hektar ərazidə əkilir.
Aqrar Sığorta Fondunun yaydığı məlumata görə, bunun böyük hissəsi – təqribən 1 800 hektarı Aran regionu, 1200 hektarı Lənkəran regionunun payına düşür.
Ölkənin əsas çəltik rayonları Lənkəran, Masallı, Astara, Ağdaş, Ucar, Zərdab, Biləsuvar, Göyçay və Yevlaxdır. Ölkə üzrə çəltik sahələrinin orta məhsuldarlığı 32,8 sentner, təmizləndikdən sonra isə 31 sentner təşkil edir.
1 kiloqram düyünün orta satış qiyməti orta hesabla 2,2 manatdır. Bu hesabla hər 1 hektardan alınan məhsulun ümumi dəyəri təqribən 6800 manat təşkil edir.
Aqrar sığorta qaydalarına əsasən, Azərbaycanda bitkilərin sığorta tarifləri iqlim və təbiət hadisələrini nəzərə alaraq, ölkənin regionları üzrə fərqlənir.
Belə ki, çəltik məhsulu üzrə sığorta tarifi Lənkəran regionunda 0,78%, Aran regionunda 0,93% təşkil edir. Məhsuldarlıq göstəricisi, qiyməti və sığorta tarifini nəzərə alsaq, 1 hektar çəltik sahəsinin orta sığorta haqqı aşağıdakı kimidir:
Aran regionu - təqribən 63 manat.
Bundan: