Sosial və əməkhaqqı kartlarının sayı azalıb
Azərbaycanda ödəniş kartlarının artması 2021-ci ilin May ayında da davam edib.
Marja Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir ki, 2021-ci ilin May ayının sonunda ödəniş kartlarının ümumi sayı 9 milyon 972 min ədəd təşkil edib.
Aprel ayının sonu ilə müqayisədə May ayı ərzində cəmi ödəniş kartlarının sayı 74 min ədəd artıb. Aprel ayında cəmi ödəniş kartlarının sayı 129 min ədəd artmışdı.
May ayında sosial kartların sayı 11 min ədəd azalaraq 3 milyon 503 min ədədə, əməkhaqqı kartlarının sayı 10 min ədəd azalaraq 2 milyon 596 min ədədə düşüb, sosial və əməkhaqqı kartı olmayan digər debet kartlarının sayı 78 min ədəd artaraq 2 milyon 692 min ədədə, kredit kartlarının sayı isə 17 min ədəd artaraq 1 milyon 181 min ədədə çatıb.
Ötən ilin sonu ilə müqayisədə ilk 5 ayda cəmi ödəniş kartları 742 min ədəd artıb.
İlk 5 ayda (yanvar-may dövründə) sosial kartların sayı 60 min ədəd, əməkhaqqı kartlarının sayı 95 min ədəd, sosial və əməkhaqqı kartı olmayan digər debet kartlarının sayı 499 min ədəd, kredit kartlarının sayı isə 88 min ədəd artıb.