Avrasiya Birjaları Federasiyası İrəvana köçür
İstanbul maliyyə mərkəzi layihəsi çərçivəsində, maliyyə qurumlarının Türkiyəyə gəlməsi üçün addımlar atılarkən, kapital bazarları baxımından əhəmiyyətli bir qurumdan əks istiqamətdə qərar çıxıb.
1995-ci ildə İstanbulda yaradılan və 22 ildir Türkiyədə fəaliyyət göstərən, Bakı Fond Birjasının (BFB) da üzv oduğu Avrasiya Birjaları Federasiyası (Federation Euroasia sec- FEAS), mərkəzi ofisini İstanbuldan Ermənistanın paytaxtı İrəvana köçürür.
"Marja" xəbər verir ki, FEAS sədri və Misir Birjasının sədri Məhəmməd Omran, üzvlərinə göndərdiyi e-poçt ilə FEAS-ın, 16 Mayda Tehranda keçirilən Növbədənkənar Ümumi yığıncağında, səsçoxluğu ilə Federasiyanın mərkəzinin İstanbuldan İrəvana köçürmək qərar verildiyini bildirib.
TÜRKİYƏ ÜZVLÜKDƏN ÇIXIB
Omran, Birja İstanbul və Birja İstanbulun səhmdarı olduğu Sarayevo Birjasının FEAS-dan çıxmasının ardından yerlərinə Kipr Birjası və İran Fara Birjasının gəldiyini qeyd edib. Türkiyə FEAS-ın qurucu üzvləri arasında yer alırdı və təşkilatın mərkəzi ofisi Birja İstanbulub binasında idi. Birjaya yaxın mənbələr, Asiya, Balkan ölkələri, Şimali Afrika və Yaxın Şərq ölkələrinin üzvü olduğu FEAS-ın əhəmiyyətli bir şəbəkə olduğunu, Türkiyənin yaratdığı bu təşkilatın mərkəzinin Ermənistana köçürülməsinin sektor üçün bəxtsizlik olduğunu bildirir.
ƏMƏKDAŞLIQ ÜÇÜN QURULMUŞDU
Ölkə birjaları arasında regional əməkdaşlıq əlaqələrini artırmaq məqsədilə yaradılan FEAS çərçivəsində mühüm müqavilələrə imza atılmışdı.
22 İLDİR TÜRKİYƏDƏN FƏALİYYƏT GÖSTƏRİRDİ
1995-ci ildə İstanbulda qurulan və 22 ildir Türkiyədən fəaliyyət göstərən FEAS-a Asiya, Balkan ölkələri, Şimali Afrika və Yaxın Şərqdən 33 ölkənin birjaları üzvdür. Bununla yanaşı, FEAS-ın 11 birja olmayan üzvü, 3 müşahidəçi üzvü və 4 də mübadilə təşkilatı üzvü var. Bakı Fond Birjası da 2001-ci ildən etibarən Avro-Asiya Fond Birjaları Federasiyasının (FEAS) üzvüdür.