Azərbaycanda sığorta ödənişlərinin 88%-i 5 şirkətin payına düşür
Azərbaycanda sığorta haqlarının 77%-i 5 şirkətin payına düşürBu ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycanda toplanılmış 580 milyon 597 min manat sığorta haqqının 448 milyon 670 min manatı və yaxud 77,3%-i 5 sığorta şirkətinin payına düşüb.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının aylıq statistikasına görə, həmin şirkətlər "PAŞA Həyat Sığorta" (212 milyon 689 min manat), "PAŞA Sığorta" (127 milyon 406 min manat) ASC-lər, Dövlət Sığorta Kommersiya Şirkəti (“Azərsığorta”, 49 milyon 442 min manat), eləcə də “Atəşgah Həyat Sığorta” (31 milyon 272 min manat) və “Qala Sığorta” (27 milyon 861 min manat) ASC-lərdir.
8 ay ərzində ən az sığorta haqqı toplamış sığorta şirkətləri isə bazara yeni daxil olmuş “Meqa Həyat Sığorta” (306 min manat), eləcə də "Naxçıvan Sığorta" (1 milyon 563 min manat), “Bakı Sığorta” (3 milyon 455 min manat), “Xalq Həyat Sığorta” (3 milyon 554 min manat) və “Aqrar Sığorta Müştərək Sığorta Şirkəti” (3 milyon 612 min manat) ASC-lərdir. Adları çəkilən şirkətlər ümumilikdə 12 milyon 490 min manat sığorta haqqı toplayıb ki, bu da ümumi yığımların 2,1%-i deməkdir.
Qalan 10 sığorta şirkətinin ümumi yığımları isə 119 milyon 437 min manat (20,6%) təşkil edib.
Sığorta ödənişlərinin 88%-i 5 şirkətin payına düşür
Bu ilin yanvar-avqust aylarında Azərbaycanda həyata keçirilmiş 339 milyon 866 min manat sığorta ödənişinin 299 milyon 213 min manatı və yaxud 88%-i 5 sığorta şirkətinin payına düşüb.
Həmin şirkətlər "PAŞA Həyat Sığorta" (169 milyon 286 min manat) və “PAŞA Sığorta” (49 milyon 493 min manat) ASC-lər, Dövlət Sığorta Kommersiya Şirkəti (“Azərsığorta”, 44 milyon 588 min manat), eləcə də "Atəşgah Həyat Sığorta" (21 milyon 861 min manat) və “Xalq Sığorta” (13 milyon 985 min manat) ASC-lərdir.
8 ay ərzində ən az sığorta ödənişi həyata keçirmiş sığorta şirkətləri isə “Meqa Həyat Sığorta” (0 manat), “Aqrar Sığorta Müştərək Sığorta Şirkəti” (29 min manat), “Xalq Həyat Sığorta” (88 min manat), “Naxçıvan Sığorta” (233 min manat) və “Bakı Sığorta” (579 min manat) ASC-lərdir. Adları çəkilən şirkətlər ümumilikdə 929 min manat sığorta ödənişi həyata keçirib ki, bu da ümumi ödənişlərin 0,3%-i deməkdir.
Qalan 10 sığorta şirkətinin ümumi ödənişləri isə 39 milyon 724 min manat (11,7%) təşkil edib.