Ziraat Bank Azərbaycanın xalis mənfəəti 2 dəfədən çox artıb
Ziraat Bank Azərbaycan maliyyə nəticələrinə aid göstəricilərini açıqlayıb.
Bankın yaydığı press-relizdə bildirilir ki, ötən ilin analojı dövrü ilə müqayisədə bankın xalis mənfəəti 2 dəfədən çox artaraq 3,90 miylon manat təşkil edib.
Press-relizdə qeyd edilib ki, bankın kredit və depozit portfellərində də artım müşahidə edilir. Belə ki, ötən ilin analojı dövrü ilə müqayisədə kredit portfelində 27 %, depozit portfelində isə 33 % artım qeydə alınıb.
"Ziraat Bank Azərbaycanın kredit portfelinin 97,76 %-ni biznes kreditlər təşkil edir. Bu isə bankın real sektorun inkişafına böyük önəm verdiyinin vacib göstəricisidir. Bankın xalis əməliyyat gəlirində də artım müşahidə edilir. Belə ki, xalis əməliyyat gəliri 23 % artaraq 5,5 milyon manat təşkil etmişdir", - məlumatda bildirilir.
Vurğulanıb ki, Bankın uğurları bununla da bitmir. Belə ki, Ziraat Bank Azərbaycanın aktivləri də ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 21% artaraq 340 milyon 848 min manata yüksəlmişdir. Bankın cəmi məcmu kapitalı isə 74.6 milyon anat təşkil edir, bu da minimal kapital tələbini 49% üstələyir. Qeyd edək ki, bu göstərici üzrə də analojı dövr ilə müqayisədə artım qeydə alınıb.
Ziraat Bank Azərbaycan tərəfindən təqdim edilən məlumata əsasən yaxın zamanda filial şəbəkəsinin genişləndirilməsi və yeni məhsulların müştərilərin istifadəsinə verilməsi gözlənilir.