Pfizer şirkəti Covid-19 həbinin daha ucuz versiyalarının istehsalına icazə verəcək
Pfizer, hazırladığı Kovid-19 həbinin, ucuz bir versiyasının aşağı və orta gəlirli ölkələrdə istifadə edilməsi məqsədilə dərman istehsalçıları tərəfindən istehsalı üçün lisenziya razılaşması təmin edib.
Marja xəbər verir ki, çərşənbə axşamı şirkətin yaydığı məlumatda Pfizer ilə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının dəstəklədiyi "Patent Fondu" arasında Covid-19 həbinin lisenziyalaşdırılması ilə bağlı razılıq əldə olunub.
Pfizer, həmçinin aşağı gəlirli ölkələrdə satışdan heç bir patent haqqı tələb etməyəcək. Covid-19 ictimai sağlamlığı təhdid edən fövqəladə səviyyədə olarsa, orta gəlirli ölkələrdən heç bir ödənişalınmayacaq.
PFİZER-DƏN YENİ COVİD-19 HƏBİ
Pfizer Inc. istehsal etdiyi Covid-19 həbinin yüksək riskli xəstələrdə xəstəxanaya yerləşdirmə və ölüm hallarını 89% azaltdığını açıqlayıb.
Şirkətin açıqlamasına görə, yetkinlik yaşına çatmış 1219 insan üzərində aparılan araşdırmaya əsasən, 5 günlük müalicə simptomların başlanmasından sonra 3-cü və ya 5-ci gündə tətbiq olunduğu təqdirdəxəstəxanaya yerləşdirmə nisbətləri xeyli azalmışdır. Paxlovid adlı dərman virusun özünü çoxaltmasının qarşısını alır.
Aparılan müayinələr nəticəsindəxəstələndikdən3 gün sonra müalicəsinə başlananların cəmi 0,8 faizi xəstəxanaya yerləşdirilib və ölən olmayıb.