Bank sektorunun əsas göstəriciləri açıqlandı
31 oktyabr 2021-ci il tarixinə olan bank sektorunun əsas göstəriciləri açıqlanıb.
SEKTOR BÖYÜYÜB
Hesabata görə, 31 Oktyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycanın bank sektoru 34 milyard 963.6 milyon manat cəmi aktivlərə , o cümlədən 15 milyard 997.3 milyon manat müştərilərə verilmiş cəmi kreditlərə malik olub. Sektor 2020-ci ilin sonunda 32 milyard 55.3 milyon manat cəmi aktivlərə və 14 milyard 157 milyon manat kredit portfelinə malik idi. Beləliklə, 2021-ci ilin 10 ayında sektor 2 milyard 908.3 milyon manat böyüyüb, müştərilərə verilmiş cəmi kreditlər 1 milyard 840.3 milyon manat artıb.
XALİS MƏNFƏƏT ARTIB
Azərbaycanın bank sektoru 2021-ci ilin yanvar-oktyabr dövrünü (10 ayı) 570,1 milyon manat xalis mənfəət ilə başa vurub. 10 aylıq xalis mənfəət sektorun 2020-ci ildə əldə etdiyi xalis mənfəətdən (567,8 milyon manat) yüksəkdir.
Marja.az Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir ki, sektorun xalis mənfəəti ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 92,1 milyon manat çoxdur.
Sektor 2020-ci ilin 10 ayını 478 milyon manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı.