"Bakı Sığorta" yığımları ən çox artan sığorta şirkətidir
Azərbaycanda 7 sığorta şirkətinin yığımları azalıbBu ilin yanvar-oktyabr aylarının yekununa görə, Azərbaycandakı 20 sığorta şirkətindən 11-nin yığımları illik müqayisədə artıb, 7-nin yığımları azalıb, 2 şirkət (“Aqrar Sığorta Müştərək Sığorta Şirkəti” və “Meqa Həyat Sığorta” ASC-lər) ötən ilin yanvar-oktyabr aylarında bazarda olmadığı üçün onların yığımlarında dinamika qeydə alınmayıb.
Hesabata əsasən, son 1 ildə yığımları illik müqayisədə ən çox artan şirkət "Bakı Sığorta" ASC-dir. Bu şirkət 10 ay ərzində 4,185 milyon manat sığorta haqqı toplayıb ki, bu da 1 il əvvələ nisbətən 2,7 dəfə çoxdur. Daxilolmaları ən az artan şirkət isə “PAŞA Sığorta” ASC-dir. Bu şirkətin daxilolmaları 157,705 milyon manat təşkil edib ki, bu da 1 il əvvələ nisbətən 8,1% çoxdur.
Yığımları azalan şirkətlər arasında ən pis vəziyyət “Azsığorta” ASC-dədir. Bu şirkətin daxilolmaları 31,8% azalaraq 9,399 milyon manat olub. Yığımlarda azalma baxımından ən yaxşı vəziyyət isə “Atəşgah Həyat Sığorta” ASC-dədir. Bu şirkətin daxilolmaları 0,2% azalaraq 34,194 milyon manata düşüb.
Bu ilin yanvar-oktyabr aylarının yekununa görə, Azərbaycandakı 20 sığorta şirkətindən 13-nün ödənişləri illik müqayisədə artıb, 4-nün ödənişləri azalıb, 3 şirkət (“Aqrar Sığorta Müştərək Sığorta Şirkəti”, “Xalq Həyat Sığorta” və “Meqa Həyat Sığorta” ASC-lər) ötən ilin eyni dövründə ödəniş etmədiyi üçün onların ödənişlərində dinamika qeydə alınmayıb.
Hesabata əsasən, son 1 ildə ödənişləri ən çox artan şirkət “Naxçıvan Sığorta” ASC-dir. Bu şirkət 10 ay ərzində 322 min manat ödəniş edib ki, bu da 1 il əvvələ nisbətən 14,5 dəfə çoxdur. Ödənişləri ən az artan şirkət isə “Atasığorta" ASC-dır. Bu şirkətin ödənişləri 7,388 milyon manat təşkil edib ki, bu da illik müqayisədə 1% çoxdur.
Ödənişləri azalan şirkətlər arasında ən pis vəziyyət "Qala Həyat Sığorta" ASC-dədir. Bu şirkət 10 ay ərzində 2,396 milyon manat ödəniş edib ki, bu da 1 il əvvələ nisbətən 0,4% azdır. Ödənişlərdə azalma baxımından ən yaxşı vəziyyət isə “Atəşgah Həyat Sığorta” ASC-dədir. Bu şirkətin ödənişləri 33,9% azalaraq 26,421 milyon manata düşüb.