Azərbaycanda 5 BOKT-un öhdəlikləri 10 milyon manatdan çoxdur
2020-ci ildə Azərbaycanda fəaliyyət göstərmiş və illik maliyyə hesabatını açıqlamış 42 BOKT-dan 5-nin bu il yanvarın 1-nə öhdəlikləri 10 milyon manatdan çoxdur.
Bunlar “Aqrarkredit” (12 204,613 milyon manat), “Finoko” (20,007 milyon manat), “Embafinans” (18,666 milyon manat), “International” (11,76 milyon manat) və “FİNKA Azərbaycan”dır (10,703 milyon manat).
20 BOKT-un öhdəlikləri 1-10 milyon manat arasında, 17 BOKT-un öhdəlikləri isə 1 milyon manatdan azdır.
2019-2020-ci illərdə bazarda olmuş və hesabat vermiş 39 BOKT-dan 17-si ötən il öhdəliklərini artırıb. Bunlar “Falcon Finance”, “Avrasiya-Kredit”, “TCF”, “Kredex”, “Union Kredit”, “Qafqaz-Kredit”, “City Finance”, “FİNKA Azərbaycan”, “İnkişaf üçün Maliyyə”, “International”, “Brand Credit”, “Azərbaycan Mikro-Kredit”, “Kredaqro”, “Gold Finance”, “Kredit-Servis”, “Merkuri” və “Kəpəz”dir. Ən yüksək dinamika “Falcon Finance” (49 dəfə), ən aşağı dinamika isə “Kəpəz”də (3,9%) qeydə alınıb.
1 BOKT-un - “MJ Financial Services”in öhdəlikləri ötən ildən formalaşıb, odur ki, onun öhdəliklərinin dinamikasını hesablamaq mümkün olmayıb.
Qalan 21 BOKT-un isə öhdəlikləri azalıb. Ən çox azalma “Regional”da (84,6%), ən az azalma isə “Aqrarkredit”də (2,6%) qeydə alınıb.